لاغری شکم وتناسب اندام با مزوتراپی

Written by دکتر الهامی. Posted in مزوتراپی

چاقی

ما در دوره ای زندگی می کنیم که به دلیل وجود زندگی ماشینی ،کم تحرکی وتغذیه ی بد بیشترانسان ها دچارزیادی وزن وکاهش سلامت می شوند.چاقی و نداشتن تناسب اندام اثرات منفی بر سلامت،کارکرد شغلی هم ازنظر کیفیت وهم کمیت،احساس روحی بد درمورد ظاهر و به دنبال آن نداشتن اعتماد به نفس و افسردگی در پی خواهند داشت.
سال هاست که روش های بسیاری برای کاهش وزن و داشتن تناسب اندام عرضه شده اند که برخی ازآنها غیر استاندارد و گاه خطرناک هستند. دستگاه های ایجاد گرما یا لرزش موضعی، قرص های چربی سوز،ضداشتها و…. تنها بخش کوچکی ازروش های ایجاد لاغری هستند.

چاقی چیست؟

۱- وقتی وزن شخصی ۱۰ تا ۲۰ درصد، بیش از وزن مطلوب و دلخواه باشد، این شخص دچار عارضه ی چاقی است.
۲- چاقی عبارت است از ذخیره بیش از حد چربی در بدن که نتیجه آن زیاد شدن وزن بدن می باشد.
۳- اضافه وزن یک حالت جسمانی است که طی آن بافت چربی به مقدار زیاد تجمع می نماید.
۴- سنگین شدن وزن بدن به مقدار ۱۰ درصد بیشتر از وزن ایده آل را اضافه وزن گویند و افزایش وزن بیش از ۲۰ درصد را چاقی می نامند.
۵- به طور کلی وزن ایده آل عبارت از وزنی است که در صورت برخورداری از آن، شرایط برای ابتلا به بیماری ها مناسب نبوده و حداکثر عمر برای افراد پیش بینی شود و هرگونه اضافه وزنی که باعث به هم خوردن این شرایط شود چاقی است.
چاقی را می توان اضافه وزنی دانست که سلامتی انسان را به خطر می اندازد. این اضافه وزن باید از اضافه شدن بافت چربی باشد، بنابراین ورزشکارانی که در اثر اضافه شدن عضلات سنگین می شوند چاق نیستند، زیرا این اضافه وزن سلامتی را به خطر نمی اندازد. همچنین اضافه وزن باید زیاد باشد تا چاقی نام بگیرد چرا که مقدار کمی اضافه وزن، مشکلی بوجود نمی آورد. هر چند که بهتر است از زمانی که اضافه وزن، کم است جلوی آن را گرفت.
چاقی موضعی :
بسیار دیده اید که برخی واقعا چاق به نظر نمی آیند یا خودشان ادعا می کنند،درحالی که دربرخی مناطق خصوصا درمرکز بدن چربی های موضعی دیده شده که برایشان بسیار ناراحت کننده تراز چاقی سراسری بوده ودیگراحساس خوبی از شکل بدنی خود ندارند. باسن، شکم، پهلوها، بالای ران ها، غبغب و بازوها مستعد چاقی موضعی هستند.
ممکن است درنگاه اول این چاقی نسبت به نوع سراسری برای سلامت کم زیان تر به نظر برسد. ولی درواقع به دلیل بالاتربودن وزن بدن، فشار روی کمر، پاها، قلب، کلیه ها، و… بیشتربوده واخیرا ثابت شده که هرچه دورکمربزرگترباشد به همان اندازه خطر ایجادمشکلات قلبی افزایش می یابد.

روش های بررسی چاق بودن :

فرمول بروکا :

استفاده از این فرمول آسان ولی تقریبی است و استخوان بندی های مختلف را در نظر نمی گیرد.
برای استفاده از این فرمول قد خود را به سانتی متر بدست آورید و ۱۰۰ سانتی متر از آن کم کنید. اگر وزن شما از این عدد بیشتر بود چاق هستید ولی اگر وزن شما از این عدد کمتر بود چاق نمی باشید.
تذکر: خانمها باید بعد از کم کردن عدد ۱۰۰ از قد خود، ۱۰% از آن عدد را کم نمایند تا به وزن متناسب خود برسند.
۱۰۰ – قد به سانتی متر = وزن به کیلوگرم: فرمول بروکا برای آقایان.
۱۰% – ۱۰۰- قد به سانتی متر= وزن به کیلوگرم: فرمول بروکا برای خانمها.

روش محاسبه ی BMIجهت تشخیص چاقی:

این روش وزن متناسب با قد را می سنجد. این روش تقریبی است و برای استخوان بندی ها متفاوت و جنس زن و مرد، تفاوتی قائل نشده است.
برای به کار بردن این روش ابتدا BMI را محاسبه می نمائیم. برای بدست اوردن BMI وزن بر حسب کیلوگرم را بر مجذور قد بر حسب متر تقسیم می نمائیم.
قد (متر) × قد (متر) / وزن (کیلوگرم) = BMI
BMI در افراد با وزن و قد مناسب عددی بین ۲۰ تا ۲۵ می باشد و هر چه از ۲۵ بیشتر باشد، شخص وزن زیادتری دارد.
اگر BMI بین ۲۵ تا ۳۰ باشد، شخص دارای اضافه وزن می باشد.
اگر BMI بین ۳۰ تا ۴۰ باشد، شخص چاق است.
اگر BMI بیشتر از ۴۰ شد، شخص خیلی چاق می باشد.

لاغری موضعی :

لاغری موضعی چیست؟به روش کم کردن چربی تجمع یافته در بدن گفته شده که روش های بسیاری برای آن معرفی شده است.شماری ازاین روش ها معرفی می گردد. :

R.F:

دستگاهی است که با امواج رادیوفرکانس باعث شکستن سلول های چربی میشود

CAVITATION :

دستگاهی که با امواج خاص باعث ترکیدن سلول های چربی شده ودرنتیجه چربی را برای سوزاندن دراختیار بدن قرارمی دهد.

مزوتراپی:

روش تزریق داروهای چربی سوز به درون بافت چربی.

ماساژدرمانی :

با القای فشار بر سلول های چربی ،این سلول ها پاره شده و محتوای آنها که همان چربی بوده، آزاد شده ودربدن می سوزند.اشکال این روش در درد زیاد و زمان طولانی جلسات بوده ومعمولا با کبودی زیاد همراه می باشد.
ویبراتورها:

دستگاه هایی هستند که با ایجاد لرزش سعی درآزاد سازی چربی دارند.البته معمولا موفق نبوده و فقط به دلیل متراکم کردن چربی ها این حس را ایجاد می کنند که سایز کم شده درحالی که واقعا این طور نبوده و مثل زمانی که یک ظرف حاوی شکررا تکان میدهیم تا جای بیشتری باز شود،این دستگاه هم فقط چربی را متراکم میکند واز حجم آن نمی کاهد.این امرحتی در چنددقیقه اتفاق افتاده و بعدا به سرعت به جای خودش برمیگردد.گول تبلیغات فروشندگان آن را نخورید.

لیزرلیپولیز:

این روش منحصر به فرد از لیزر Nd:Yag با طول موج ۱۰۶۴ به صورت پالسی می باشد که به صورت داخل بافتی اعمال می شود یعنی سوراخ های۱ تا ۲ میلی متری روی پوست ایجاد می شود وتحت بی حسی موضعی یک فیبر نوری باریک وارد زیر پوست می شود و لا به لای چربی ها حرکت می کند . تاباندن لیزر باعث تخریب دیواره ی سلول های چربی وآزاد شدن آنها می شود

فارادیک:

در این روش با ایجاد الکتریسیته از روی پوست باعث انقباض های مکرر در ماهیچه ها ودرنتیجه مصرف انرژی شده که بخشی ازاین انرژی ازسوختن چربی ها بدست می آید..نکته ی خوب دراین روش افزایش قدرت،سفتی وبرجستگی در ماهیچه هاست.

لاغری شکم وتناسب اندام

چاقی یکی از بیماری‏ های شایع قرن حاضر است. بیش از سی درصد جامعه به چاقی مبتلا می‏ باشند. بیش از پنجاه درصد افراد اگر چه در محدوده‏ ی چاقیِ مرضی نیستند اما چاقی‏ های موضعی در نواحی شکم، باسن، ران‏ ها و پشت سینه، ظاهری ناخوشایند برای آنان ایجاد کرده است.

رژیم غذایی و ورزش اگر چه تاثیر خوبی بر کاهش وزن دارند اما متاسفانه چاقی های موضعی کمتر به رژیم و ورزش جواب می‏ دهند و پس از رژیم‏ های طولانی، شُلی و افتادگی ناحیه‏ ی لاغر شده آزار دهنده است.

روش‏ های جراحی مانند لیپوساکشن نیز به دلیل بستری شدن بیمار، جراحی و عوارض پس از آن برای بسیاری از افراد قابل پذیرش نیست. یکی از روش‏ های جدید که به طور فزاینده‏ ای در دنیا گسترش یافته لاغری و تناسب اندام با مزوتراپی است. با این روش، مشکلات بستری شدن در بیمارستان، خطرات جراحی و دردسرهای پس از عمل وجود ندارد.

برجسته‏ ترین نقطه‏ ی قوت لاغری با مزوتراپی این است که پس از پایان کار، بافت ناحیه‏ ی درمان شده دچار شلی و افتادگی نشده و قوام پوست تا حد قابل قبولی حفظ می گردد. مزوتراپی در تناسب اندام آثار باورنکردنی دارد. مزوتراپی در درمان سلولیت(فرورفتگی های زیر پوستی در باسن، ران‏ ها و ساق پای افراد چاق) بی رقیب است و جایگزینی ندارد.

چه روشی مناسب شماست؟

انتخاب بین روش های متفاوت، دشوار به نظر می رسد ولی با مطالعه متن زیردرمی یابید که انتخاب چندان هم مشکل نیست.

اگردچارچاقی شدید هستید( ۴۰< BMI ) ودارای شکم بزرگ وآویزان ،فقط جراحی برای شما مناسب است.البته به شرط آنکه شرایط عمل جراحی را ازنظر بیهوشی وبیماریهای مهم داشته باشید.

اگر پوست شما سفت باشد وچاقی شدید ومنتشر(همه بدن) نباشد می توانید از لیپوساکشن استفاده کنید.این روش هم محدودیتهای جراحی را دارد.درهردو روش باید از سلامت مناسب و ازتوان مالی مناسبی هم برخورداربوده والبته از ایجاد نقاط وخطوط برش جراحی یا دستگاه ساکشن(مکنده) بر پوست بدن خود ناراحت نشوید.این خطوط یا نقاط ممکن است که فقط یک تیرگی مختصر یا کمی قرمزی باشند،ولی متاًسفانه اکثرا برجسته یا فرورفته بوده،خارش شدید داشته وگاه به بافت گوشت اضافه (کلوئید :به بخش زوائد پوست مراجعه شود) تبدیل شده که علیرغم درمان بهبودی چشمگیری ندارند.تازه اگرازخطرات بیهوشی چشم پوشی کنیم!!

یک خطردیگر که به خصوص با لیپوساکشن دیده میشود، آمبولی چربی(لخته های چربی که دراثردستکاری شدید بافت چربی میتوانند وارد گردش خون شده ودرهرقسمت مهم ازبدن مثل قلب،مغز،ریه و…تجمع یافته وباعث انسداد یک رگ مهم وایجادخطرات جدی شوند) بوده که حتی گاهی با مرگ همراه است.هرچند عارضه شایعی نیست ولی بسیارمهم وبا ریسک خطر بالا همراه است.

اگر کمی چاق ودارای چربی زیر پوستی (نه چربی داخل شکمی) هستید وورزش ورژیم غذایی مناسب تاًثیری برچربی های موضعی شما نداشته اند،ازروش های کم خطروبا عوارض یا ضرراندک مثل مزوتراپی،R.F و CAVITATION و غیره استفاده کنید.

مزوتراپی برای تناسب اندام با استفاده ازداروهای متعددی انجام پذیرفته که البته همه ی آنها استاندارد بوده ومجوزFDA (سازمان غذایی و دارویی آمریکا،معتبرترین سازمان متولی این امر) و CE (اتحادیه اروپا) یا وزارت بهداشت ودرمان ایران را دارند وازحداقل عوارض برخوردار می باشند. استفاده ازنوع یا انواع مخصوصی ازاین داروها به تجربه پزشک بستگی داشته ولی معمولا ترکیب چند دارو بهترین نتایج رابه دنبال خواهد داشت.

تزریق با استفاده از سوزن انسولین (باریک ترین ونازک ترین سوزن موجود) انجام شده ودرد خفیف وقابل تحملی ایجاد می کند.

پس ازتزریق تا چندروز ورم وکبودی(ناشی ازپاره شدن مویرگ ها وسیاهرگ های کوچک عمق پوست که البته قابل دیدن نیستند!!) وواکنش شیمیایی حاصل ازاثرداروبرچربی وجود خواهد داشت که کاملا طبیعی بوده وبدون هیچ آثاری ازبین خواهند رفت.

گاه درمحل تزریق خارش هم ایجاد شده که خیلی مهم نیست ولی درصورت شدید بودن یا شدید شدن بهتراست ترکیب آن تغییرنماید وهمزمان ازداروهای ضد حساسیت استفاده شود. بنده هنوز به موردی که دراثرحساسیت شدید ناچاربه قطع ادامه درمان شوم برخورد نکرده ام. درمان بیش ازیک جلسه در هر دو هفته نیازنبوده وتعداد جلسات برای یک چربی مختصر۳ وبرای چربی زیاد نامحدود بوده ولی بین ۱۰ تا۱۵ جلسه پیشنهاد می شود.

بخشی ازچربی ازطریق کبد وکیسه صفرا دفع شده وبقیه در صورت سوخته یا مصرف نشدن مجدداً به حالت ذخیره در می آیند.دوباره به نقش مهم رژیم مناسب غذایی وورزش تاًکید میکنم.

برای اثبات اثربخشی درمان دراولین جلسه وزن ودورکمر(یا دورمحل تزریق) شما اندازه گیری و یادداشت می شود.اگربرای جلسات بعدی وزن کاهش یافته یا حداقل ثابت مانده باشد، تغییرسایز شما تا یک سایز (حتی بیشتر) دیده شده ودرصورت آفزایش وزن که ناشی ازعدم تحرک یا پرخوری یا هردو می باشد، سایز شما نه تنها کاهش نیافته که حتی ممکن است افزایش نیز داشته باشد.

برحسب نیازشما ممکن است مقداری داروی کاهنده چربی (چربی سوز) خوراکی نیز تجویز شود تا سرعت درمان افزایش یابد.

درحین درمان گاه بعد از چند جلسه پوست محل تزریق بخاطر کاهش چربی ذخیره،شل میشود که لازمست یک جلسه به عنوان درمان شلی پوست ازترکیبات مخصوص پوست به جای چربی سوز تزریق شود.

به دلیل معذوریت در نمایش تاثیر مزوتراپی بر چاقی موضعی خانم ها از ارایه ی تصاویر مربوط به خانم ها معذوریم.

لطفا جهت دیدن تصاویر به مطب مراجعه نمایید.

Trackback from your site.

دکتر الهامی

دکتر غلام حسین الهامی ، متولد 1345 اهواز و دیپلمه از شهر اهواز،دانش آموخته ی پزشکی از دانشگاه شیراز، فارغ التحصیل سال 1371 و دارای مدرک دکترای (PhD) مدیریت خدمات بهداشتی درمانی از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران،فارغ التحصیل سال 1386

Leave a comment

*